Pozycjonowanie w google, a obrazy

2020-07-15

Atrybut alt musi być obecny i również on musi odzwierciedlać treść obrazu. W przypadku gdyby - z jakiegokolwiek powodu - obraz nie został załadowany, to tekst umieszczony w atrybucie alt umożliwi użytkownikowi dowiedzieć się, gdzie się znajduje i na co może natrafić kontynuując nawigację.


Pozycjonowanie w google http://mateuszkozlowski.pl/ w kontekście obrazów

Tagi width i height muszą zawsze być obecne, gdyż umożliwiają przeglądarce wyświetlenie obrazu bez konieczności obliczania mu atrybutów wysokości i szerokości. Ponadto obecność tych dwóch atrybutów umożliwia przeglądarce ładowanie strony bez czekania na wykonanie załadunku obrazów na niej umieszczonych. Jest to mała sztuczka umożliwiająca nam zyskanie cennych sekund i pokazanie treści w najkrótszym możliwym czasie, jeżeli chodzi o wskazanie pozycjonowania w google.


Nie wolno zapominać, że także tekst położony w pobliżu obrazów jest bardzo ważnym elementem. I rzeczywiście jeśli jest dobrze przygotowany, to wraz z informacjami skorelowanymi z danymi atrybutu alt czyni obraz jeszcze bardziej atrakcyjnym dla wyszukiwarek. Odpowiedni wybór formatu obrazów (gif, jpg lub png) to jeszcze inny kluczowy aspekt umożliwiający zaoszczędzenie paru kB.


Gif umożliwia uzyskiwanie najlepszych wyników dla obrazów z ograniczoną mapą kolorów (maksymalnie do 256 kolorów). Format ten wspomaga przezroczystość i małe animacje. Zwykle zaleca się go takich elementów graficznych jak przyciski, ikony lub layouty graficzne.


Jpg jest bardziej wskazany do zdjęć fotograficznych i dzięki swej metodzie kompresji (połączonej z utratą informacji) umożliwia uzyskiwanie zadowalających wyników. Format ten nie identyfikuje przezroczystości. Png uruchamia kompresję obrazu bez utraty informacji oraz identyfikuje przezroczystość i półprzezroczystość. Jedyną jego wadą jest fakt, że obecnie nie wszystkie przeglądarki identyfikują przezroczystość formatów png.


Wybór odpowiedniego formatu dla naszych obrazów umożliwia uzyskanie obrazów wyższej jakości, ale o ograniczonych rozmiarach, oraz oszczędność w bajtach przydatną do optymalizacji załadunku strony.